علائم محیطی(پیکتوگرام)

علائم محیطی(پیکتوگرام)

علائم محیطی(پیکتوگرام) 612 612 ریحان ساین

علائم محیطی(پیکتوگرام)

تاریخچه پیکتوگرام

اولین آثار مربوط به پیکتوگرام را می‌توان در مصر یا چین باستان یافت. در این دوران سمبول هایی توسط افراد مختلف روی دیوارها نگاشته می شد تا مفاهیم خاصی را به بیننده منتقل کند. تاریخچه پیکتوگرام قدمت بسیار زیادی در میان قبایل آفریقایی و آمریکایی داشته است و به عنوان یک هنر بصری در دوران باستان به انتقال مفاهیم بین قبایل مختلف کمک می کرده است. درحقیقت، پیکتوگرام نوعی زبان نوشتاری یا تصویری بین افراد در دوران باستان بوده است.

پیکتوگرام چیست؟

پیکتوگرام که تصویر نگاشت نیز نامیده می شود، نوعی نماد بصری است که معنای خود را از طریق شباهت تصویری با یک شی فیزیکی به بیننده منتقل می کند. این مفاهیم می تواند هشدار دهنده، راهنمایی کننده و … باشد.

هشدار دهنده

پیکتوگرامl

ویژگی های پیکتوگرام ها

این نشانه ها را برای آسان شدن ارتباط با مخاطب در یک محیط استفاده می کنند، از آن جایی که مخاطبین می توانند با فرهنگ ها و زبان های متفاوتی باشند، نشانه های تصویری و نوشتاری باید در همه جای دنیا نقش خود را به عنوان یک راهنما به خوبی ایفا کنند و به نوعی جهانی باشند، پیکتوگرام ها یک زبان جهانی هستند و باید به گونه ای طراحی شوند که افراد در نگاه اول معنی اصلی آن ها را تشخیص دهند؛ پیکتوگرام ها در اصل جزو گرافیک محیطی محسوب می شوند.

پیکتوگرام سرویس بهداشتیآسانسور

رستوران

 

دلایل استفاده از پیکتوگرام چیست؟

از پیکتوگرام ها در اکثر جوامع مدرن به عنوان نشانه و یا دستورالعمل ها استفاده می شوند و  به دلیل داشتن  ماهیت گرافیکی واقع گرایانه و قابل درک بودن، کاربردهای فراوانی دارند. به عنوان مثال  از جهانی ترین نوع پیکتوگرام ها می توان به علائم هشدار دهنده در ارتباط با  استفاده از مواد خطرناکی چون مواد رادیواکتیو و مواد سمی و یا آیتم های مربوط به خطر اشتعال زا اشاره کرد.

خروج اضطراری آتش

شخصی سازی پیکتوگرام ها

شرکت ریحان ساین تلاش دارد بر اساس طراحی و معماری داخلی مجموعه علائم محیطی مطلوب و سازگار با این مجموعه را ارائه دهد. بر این اساس پیکتوگرام های ذیل بر مبنای لوگوی مجموعه با خطوط شکسته ارائه شده است همچنین جهت تکمیل طرح های پیکتوگرام از مدل رایج و بین المللی آن نیز در این طرح ها قرار داده شده است که در نهایت مشاور مدل رایج و بین المللی را پیشنهاد می نماید بدیهی است این مدل به واسطه ساختار استاندارد خود از نگاه بصری از خوانش ساده ای بهرمند گردیده است.

 

 

 

نتیجه گیری

پیکتوگرام‌ها نمادهایی هستند که بر اساس یک طرح فیزیکی به‌طور کاملا ساده طراحی می‌شوند، تا بتوانند منظور شما را بدون این‌که نیاز به توضیح یا نوشتن هیچ‌گونه مطلبی باشد به مخاطب برسانند. یکی دیگر از ویژگی‌های طراحی پیکتوگرام این است که باید به‌گونه باشد که بیننده در کوتاه‌ترین زمان بتواند مفهوم طرح را درک کند؛ به همین دلیل از این طرح‌ها در فضاهای عمومی مانند حمل و نقل شهری، در وب‌سایت‌ها و غیره استفاده می‌شود.

پیکتوگرام