انواع متریال (پلکسی گلاس)

انواع متریال (پلکسی گلاس)ورق پلکسی گلاس چیست ؟

ورق پلی متیل متاکریلیت همان ورق اکریلیک یا ورق پلکسی گلاس است که با نام تجاری پلکسی گلاس شناخته شده است. جنس ورق پلکسی گلاس نوعی ترموپلاستیک است که در رنگ بندی بسیار متنوعی تولید می شود پلکسی گلاس به صورت ورق تخت تولید می شود و جنسی نسبتا خشک دارد. یعنی شما به راحتی نمی توانید آنرا با دست خم کنید.

ورق پلکسی گلاس انعطاف پذیر است ولی بر خلاف تصور بسیاری این ورق ها نرم نیستند. اگر به ورق پلکسی گلاس بیش از اندازه فشار وارد شود می شکند. البته جنس ورق پلکسی گلاس چندان نرم نیست. ولی به هر حال ممکن است تحمل فشار بسیار زیاد را نداشته باشد و خرد شود . جنس پلکسی گلاس به گونه ای است که اگر تحت فشار و ضربه خرد شود، تکه های آن به اطراف پرتاب نمی شود و خطرناک نیست. این خصوصیت ورق پلکسی گلاس باعث محبوبیت آن شده است و کاربردهای آن را دو چندان می کند.

تاریخچه ورق های پلکسی گلاس

ورق های پلکسی گلاس یا همان اکریلیک برای اولین بار در سال 1928 تولید و پنج سال بعد یعنی در سال 1933 توسط شرکت Rohm و Haas به بازار عرضه شدند. این ورق ها از پاک ترین و سالم ترین پلاستیک های موجود در بازار محسوب می شوند. اولین کاربردهای این ورق ها در جنگ جهانی دوم بوده است که از ورق های پلکسی گلاس در آن زمان برای پنجره های هواپیما، برج و سایبان استفاده می شد.

کاربرد ورق های پلکسی گلاس

از این ورق ها در ساخت سقف های کاذب برای مکان هایی مانند حمام، سرویس بهداشتی، آشپزخانه و … استفاده می شود. سقف های پلکسی گلاس به صورت ترکیبی با سقف کناف یا PVC نیز مورد استفاده قرار می گیرند. ورق های پلکسی گلاس از شفافیت بالایی برخوردار هستند، به همین دلیل نور را از خود عبور داده و محیطی زیبا ایجاد می کنند. از این نوع ورق ها در ساخت کابینت آشپزخانه، نورگیر و پنجره ساختمان، پنل های جدا کننده رنگی و… نیز استفاده می شود.سطح روشن این ورق ها سبب می شود تا بتوان از آن برای برنامه های کاربردی طراحی داخلی، لامپ ها، نمایش ها و جواهرات ایده آل استفاده نمود. برخی دیگر از کاربردهای این ورق ها به شرح زیر می باشد:

ساخت استندهای تبلیغاتی

استندهای لوازم آرایشی

ساخت لوح های تقدیر

ساخت نورگیر

ساخت چراغ ها و شیشه های اتومبیل

ساخت کلاه ایمنی

استفاده در سالن های ورزشی و باشگاه ها

استفاده در ایستگاه های اتوبوس

ساخت درب های اتوماتیک

ساخت عینک طبی

پارتیشن بندی در مکان های اداری و تجاری

استفاده در باجه های تلفن همراه و بانک ها

استفاده در ترمیم معماری قدیمی

نرده بالکن ها و تراس ها

ساخت قفسه های فروشگاه ها

ساخت شابلون

ساخت آکواریوم

مزایای ورق های پلکسی گلاس

این نوع ورق ها در مقایسه با شیشه از انعطاف پذیری و مقاومت بالاتری برخوردار هستند.

عملکرد ورق های اکریلیک مانند مانند عایق حرارتی است که از انتقال دما جلوگیری می کند.

پلکسی گلاس محصولی شفاف است و با تابش آفتاب شفافیت آن از بین نمی رود و کدر نمی شود.

این ورق ها وزن بسیار سبکی دارند و به دلیل ثابت بودن رنگ آن ها، به مرور دچار تغییر رنگ نمی شوند.

تنوع رنگی ورق های پلکسی گلاس بسیار بالاست و در رنگ های کدر، مات، شفاف و رنگی به بازار عرضه می شوند.

ورق های اکریلیک مقاومت مکانیکی بسیار بالایی دارند و در برابر شرایط مختلف آب و هوایی دچار آسیب نمی شوند.

ضریب امنیتی این ورق ها در مقایسه با شیشه بالا می باشد، به نحوی که در برابر ضربه مقاوم بوده و دچار ترک خوردگی و شکستگی نمی شوند. خطرات ناشی از شکست این ورق ها در هنگام بروز حوادث طبیعی مانند زلزله تقریبا صفر می باشد.

این ورق ها در مقایسه با شیشه در برابر شوک حرارتی مقاوم تر هستند و درصد جذب رطوبت آن ها بسیار پایین است.

با این که 92 درصد از نور خورشید را از خود عبور می دهند اما سوی دیگر آن دیده نمی شود.

نوعی عایق صوتی محسوب می شود.

مقاومت این ورق ها 30 برابر بیشتر از شیشه می باشد

تا 70 درجه در برابر حرارت مقاومت می کند.

معایب ورق های پلکسی گلاس

این ورق ها مقاومت زیادی در برابر خط و خش ندارند و در واقع محصولی خش پذیر محسوب می شوند.

در برابر ضربه شدید حالت شکنندگی به خود می گیرند اما مانند شیشه نمی شکنند و خرد نمی شوند.انواع ورق پلکسی گلاس

ورق های پلکسی گلاس در انواع پلکسی گلاس رنگی ، پلکسی گلاس شفاف ، پلکسی ترانسپارنت و پلکسی آینه ای طلایی و نقره ای تولید می شود.

پلکسی گلاس شفاف

نوع شفاف پلکسی ها ظاهری کاملا شبیه به شیشه دارند و بسیار شفاف هستند از این رو پلکسی گلاس شفاف بهترین جایگزین برای شیشه است، چرا که مقاومت آن نسبت به شیشه بسیار بالاتر است.پلکسی گلاس رنگی

پلکسی رنگی سطحی کاملا براق دارد و در ۶۵ رنگ محتلف تولید می شود. پلکسی رنگی پرکاربردترین و پرفروش ترین ورق پلکسی گلاس است. از این ورق پلکسی برای ساخت محصولات کاربردی ، دکوراتیو و تزئینی تولید می شود.پلکسی گلاس آینه ای

پلکسی گلاس آینه ای دقیقا مشابه آینه هایی ست که در منازل خودمان استفاده می کنیم. با این تفاوت که بجای شیشه در ساخت آنها از ورق پلکسی گلاس استفاده می شود. پشت ورق پلکسی گلاس شفاف را با لایه ای جیوه می پوشانند؛ با اینکار پلکسی شفاف به پلکسی آینه ای تبدیل می شود. ورق های پلکسی آینه ای در رنگهای مختلفی تولید می شوند. ولی پر مصرف ترین رنگهای پلکسی آینه ای طلایی و نقره ای هستند. از لحاظ وضوح پلکسی آینه ای کاملا شبیه آینه است ولی ممکن است بازتاب تصاویر در فواصل دورتر به وضوح آینه های معمولی نباشد.پلکسی گلاس ترانسپارنت

ورقهای پلکسی گلاس ترانسپارنت نوع شفاف پلکسی های رنگی هستند. اگر پنجره های رنگی قدیمی را بخاطر داشته باشید، شیشه های این پنجره ها نور را از خود عبور میداد ولی بازتاب رنگی نور به فضای داخل تابیده می شد.