تابلو اماکن

تابلو اماکن

انواع تابلو اماکن یکی از پرکاربردترین تابلوها هستند که برای مشخص نمودن کاربری فضاهای مختلف در یک ساختمان کاربرد دارند. استفاده گسترده از تابلو اماکن می‌تواند موجب کاهش سردرگمی مراجعین شده و از هدررفت انرژی آن‌ها و همچنین کارکنان یک مجموعه تا حد زیادی جلوگیری کند.

اما تابلو اماکن بیشتر برای چه مکان‌ هایی مورد استفاده قرار می‌گیرد؟ متریال مصرفی در ساخت تابلو اماکن چیست و در طراحی آن‌ها باتوجه به نیاز و سلیقه مشتریان تا چه میزانی انعطاف‌ پذیری وجود خواهد داشت؟ برای گرفتن پاسخ این سوالات تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید تا نحوه ساخت، کاربرد و مزایای تابلو اماکن را باهم بررسی کنیم.

این مجموعه تمامی موارد مربوط به طراحی ساین را در اختیار شما قرار میدهد.


تابلو اماکن چیست؟

تابلو اماکن یکی از انواع تابلو دیواری است که برای مشخص نمودن کاربری فضاهای مختلف در یک ساختمان مورد استفاده قرار می‌گیرد. به‌کمک تابلو اماکن می‌توانید بخش‌های درونی و اتاق‌ های یک واحد تجاری یا اداری را از هم تفکیک کرده و مشخص نمایید که هر بخش چه خدماتی را ارائه می‌دهد.

از انواع تابلو اماکن برای تعیین کاربری فضاهای عمومی، خصوصی و نیمه‌ خصوصی استفاده می‌شود و این امکان را به مراجعین می‌دهد تا در کوتاه ترین زمان ممکن به بخش مورد نظر خود دسترسی داشته باشند.

تابلو اماکن همچنین برای فضاهایی که محدودیت تردد یا ممنوعیت ورود داشته باشند نیز بسیار کاربردی است و با اعلام کاربری این فضاهای خاص، از ورود افراد متفرقه به داخل آن‌ها جلوگیری خواهد کرد.

اگر به دنبال کسب اطلاعات درباره توتم هستید به این صفحه مراجعه کنید.


تابلو اماکن

تابلو اماکن و کاربرد های مختلف

انواع تابلو اماکن کاربرد های گسترده‌ای در فضاهای تجاری، اداری و خدماتی دارد. به‌طوری‌که استفاده از تابلو اماکن برای اغلب این فضاها از ضروریات شمرده می‌شود. درادامه به نمونه‌هایی از کاربردی‌ترین مصارف تابلو اماکن به‌صورت موردی و به‌اختصار خواهیم پرداخت.

مجموعه ریحان ساین مفتخر است تمامی خدمات مربوط به ساخت بیلبورد را در اختیار شما قرار دهد.


• محیط‌ های خدماتی و عمومی

یکی از کاربرد های گسترده تابلو اماکن، استفاده از آن در محیط‌ هایی نظیر پارکینگ‌ های عمومی، ساختمان‌ های خدمات درمانی و سالن‌ های ارائه‌ دهنده خدمات عمومی است. به‌کمک تابلو اماکن می‌توان بخش‌ های مختلف این فضاها را از هم تفکیک نمود.

تابلو اماکن مکان سرویس بهداشتی، راه‌پله، نام طبقات، بخش پذیرش درمانگاه‌ها و... را مشخص کرده و به کاربران این فضاها در پیداکردن بخش مورد نظر خود کمک می‌کند.


• محیط‌ های اداری

واحدهای اداری به‌ کمک تابلو اماکن می‌توانند اتاق مدیریت، بخش کارمندان، سالن عمومی، پذیرش، اطلاعات و دیگر بخش‌ ها و اتاق‌های خود را مشخص کنند. استفاده از تابلو اماکن خصوصا در محیط‌های اداری از ضروریات شمرده می‌شود و می‌تواند فرآیند رسیدگی اداری را تاحد زیادی تسریع کرده و از سردرگمی مراجعین تاحد زیادی جلوگیری به‌عمل آورد.

ما در مقاله های قبلی درباره روانشناسی محیط توضیح دادیم برای کسب اطلاعات بیشتر به این صفحه مراجعه کنید.


• واحد های تجاری

تابلو های اماکن هم‌چنین در بخش تجاری نیز موارد استفاده زیادی دارند. به‌عنوان مثال در یک رستوران می‌توان بخش اتاق استراحت کارکنان، آشپرخانه، سرویس بهداشتی، اتاق مدیریت و... را به‌کمک تابلو اماکن مشخص کرد.

همچنین در ساختمان‌ های تجاری و مراکز خرید نیز از تابلو اماکن به‌طور گسترده‌ای استفاده می‌شود تا خریداران بخش مورد نظر خود را با سرعت بیشتر و به‌سادگی پیدا کنند.

برای اظلاع از تابلو فرودگاهی میتوانید با ما تماس بگیرید.


تابلو اماکن و مزیت های آن

جلوگیری از اتلاف وقت و انرژی

یکی از مزیت‌های مهم انواع تابلو اماکن، تشخیص سریع و فوری کاربری هر بخش از ساختمان یا واحد اداری است. این مزیت باعث می‌شود تا از اتلاف وقت مراجعین به‌شدت کاسته شده و در پی آن نیاز به پرسش‌های مکرر و در پی آن اتلاف انرژی کارمندان مجموعه نیز تاحد زیادی کاهش یابد. استفاده از تابلو اماکن خصوصا در محیط‌های پر رفت‌و‌آمد و شلوغ بسیار کاربردی و از موارد ضروری است.

مشخص کردن فضاهای ممنوعه و خصوصی

برای جلوگیری از ورود ناخواسته و تصادفی به مکان‌هایی که ورود به آن‌ها برای مراجعین محدود و ممنوع است نیز می‌توانیم از تابلو اماکن استفاده کنیم. مشخص کردن قسمت‌های مختلفی نظیر اتاق مدیریت، بخش انتظامات یا نگهبانی از جمله این مکان‌ها هستند که در شرایط معمول ورود به آن‌ها برای عموم محدود است. از این رو با استفاده از تابلو اماکن و اعلام کاربری این بخش‌ها می‌توان از ورود اشتباهی مراجعین جلوگیری به‌عمل آورد.

دسترسی ساده به بخش‌های مختلف ساختمان

مشخص کردن بخش‌های فنی و تاسیساتی یا اتاق سرور به‌کمک تابلو اماکن می‌تواند دسترسی متخصصین و تعمیرکاران به این بخش‌ها را تسهیل کرده و سرعت انجام کار را تاحد زیادی بالاتر ببرد.

با مشخص کردن کاربری این بخش‌ها به‌کمک یک تابلو دیواری، هم‌چنین می‌توانیم در شرایط اضطراری نیز اطمینان داشته باشیم که رسیدگی‌های ایمنی در اولین فرصت و بدون اتلاف وقت انجام خواهد شد.


تابلو اماکن

تابلو اماکن و ساخت انواع آن

تابلو اماکن در رنگ‌ها و طرح‌های مختلفی ساخته می‌شود که انتخاب آن بنا بر سلیقه یا نیاز مشتری انجام خواهد گرفت. در تولید تابلو اماکن از متریال و مواد اولیه متنوعی نیز استفاده می‌شود که از جمله آن‌ها می‌توانیم به ورق پلکسی، ورق مولتی استایل، استیکر، ورق استیل و... اشاره کنیم. درصورت نیاز امکان نورپردازی موضعی برای تابلو اماکن نیز وجود خواهد داشت.


تابلو اماکن و ترکیب متن و علائم

اما طراحی و تولید تابلو اماکن به‌عهده طراحان مجرب و حرفه‌ای است که باتوجه به نیاز مشتری انجام می‌پذیرد. یکی از روش‌های موثر در طراحی تابلو اماکن استفاده از متن و یک علامت و نشان است که می‌تواند به خوانایی تابلو مورد نظر کمک زیادی کند.

متن به‌کاررفته در تابلو بیانگر نوع کاربری مکان خواهد بود. برای نشان نیز می‌توان از یک لوگو یا پیکتوگرام استفاده کرد. پیکتوگرام‌ها علامت‌هایی هستند که به‌گونه‌ای طراحی شده‌اند تا هرکس با هر زبان و سطح سوادی قادر به تشخیص مفهوم آن‌ها باشد و در کوتاهترین زمان ممکن بتواند کاربری فضا را بدون خواندن متن نیز تشخیص دهد.

به‌عنوان مثال برای بخش کافه یک مجموعه تجاری می‌توان از پیکتوگرام فنجان قهوه استفاده کرد. در نهایت طرح مورد نظر شما کاملا با سلیقه و نیاز مجموعه شما طراحی خواهد شد.

برای کسب اطلاعات درباره ساینینگ مراکز خرید میتوانید با ما تماس بگیرید.


جمع‌ بندی

استفاده از انواع تابلو اماکن و تابلوهای دیواری برای مجموعه‌های مختلف، یک امر حیاتی و ضروری است که می‌تواند تاحد زیادی از اتلاف وقت مراجعین جلوگیری کرده و کاربری فضاهای مختلف یک مجموعه را مشخص کند.

اگر شما هم به تابلو اماکن برای مجموعه خود نیاز دارید، همین حالا با مشاورین و کارشناسان سایت در تماس باشید. درپایان اگر هرگونه سوالی برای شما مطرح بود نیز می‌توانید از بخش نظرات زیر همین مطلب استفاده کرده و نظرات خود را با ما در میان بگذارید.