تابلو فرودگاهی

تابلو فرودگاهی

تابلو فرودگاهی از موثر ترین شیوه‌ های تبلیغات و انتقال پیام‌های خبری در فضای پرترافیک و شلوغ فرودگاه است. تابلوهای مخصوص که ویژه پیام‌ های راهنمای پرواز و فرود و دستورالعمل‌ های فرودگاهی هستند بخشی از این مجموعه بوده و بخش دیگر را تابلوهای حاوی پیام‌های تبلیغاتی تشکیل می‌دهند.

در هر یک از این انواع، قوانین و شیوه‌هایی برای پیاده‌سازی استاندارد قوانین ساخت وجود دارد که تولید کنندگان اکیدا ملزم به اجرای آنها هستند.

در نوشتار پیش رو به معرفی انواع تابلو فرودگاهی می‌پردازیم.

این مجموعه تمامی موارد مربوط به طراحی ساین را در اختیار شما قرار میدهد.


تابلو فرودگاهی و انواع آن

تابلوها در هر محل، ملزوماتی کاربردی به‌شمار می‌آیند که اطلاعات مفیدی را در فضایی محدود و با توجه به امکانات موجود بیان می‌کنند. گاه این اطلاعات شامل دستورالعمل‌های اجرایی مهمی بوده و در مواردی نیز تبلیغات تجاری و غیره را شامل می‌شود.

تابلو فرودگاهی نیز از همین قاعده پیروی می‌کند. این نوع تابلوها اصولا به دو دسته تبلیغاتی و اخباری تقسیم می‌شوند.

ما در مقاله های قبلی درباره روانشناسی محیط توضیح دادیم برای کسب اطلاعات بیشتر به این صفحه مراجعه کنید.

تابلوهای فرودگاهی حاوی علائم راهنمایی، ویژه این مکان بوده و به‌طور اختصاصی برای محیط فرودگاه طراحی و ساخته می‌شوند. این تابلوها که با نام تابلوهای علائم راهنما نیز شناخته می‌شوند به 6 دسته اصلی تقسیم می‌شوند که شامل موارد زیر است:


  • تابلوهای دستورالعمل اجباری
  • تابلوهای مکان
  • تابلوهای باقیمانده فاصله باند
  • تابلوهای جهت
  • تابلوهای مقصد
  • تابلوهای اطلاعاتی


کلیه این تابلوها زیر نظر اداره راهنمایی و رانندگی و با در نظر گرفتن استانداردهای بین‌المللی، تولید و نصب می‌شوند.

در ساخت این نمونه‌ها از علائم پذیرفته شده در قوانین جهانی استفاده شده و فاقد هر گونه کلمات هستند. دلیل این موضوع عدم نیاز به ترجمه و قابلیت استفاده برای همه افرادی است که با هر زبان و ملیت وارد فرودگاه می‌شوند.

به این ترتیب پروازهای خارجی نیز بدون نیاز به داشتن اطلاعات بیشتر و صرفا با وجود دانش پرواز و آگاهی از علائم اختصاری بین‌المللی به‌کار رفته در این نوع تابلو فرودگاهی به مفهوم و منظور آن پی می‌برند.

اگر به دنبال کسب اطلاعات درباره تابلو اماکن هستید به این صفحه مراجعه کنید.

کاربرد اشکال هندسی در طراحی این تابلوها از موارد پذیرفته شده در قوانین بین‌المللی است که در فرودگاه‌های سراسر دنیا اجرا می‌شود.

در این بخش، هر یک از اشکال مفاهیمی را القا کرده و نشانه بروز حالت‌های خاص در این تابلوها هستند. برای مثال به‌کارگیری شکل هندسی مربع نشانه ثبات و اشکال ناپایدار از نظر ایستایی مانند مثلث وارونه، بیانگر شرایط بی‌ثبات هستند.


تابلو فرودگاهی

تابلو فرودگاهی تبلیغاتی

دسته دیگری از تابلوهای موجود در فرودگاه‌ها را تابلوهای تبلیغاتی، بیلبوردها و بنرهایی تشکیل می‌دهند که در بخش‌های مختلف از سالن انتظار پرواز تا ورودی و دیگر بخش‌های فرودگاه در معرض دید مسافران قرار دارند.

این تجهیزات تبلیغاتی به شکل نمایشگرهای ثابت و دیجیتالی در فضای داخلی و اطراف فرودگاه‌ها نصب می‌شوند.

اصلی‌ترین هدف این تابلوها، ارسال پیام تبلیغ کننده به افرادی است که از این مبادی عبور می‌کنند. این پیام‌ها گرچه عمدتا جنبه تبلیغات تجاری دارند، اما در اشکال مختلف و متنوعی تولید می‌شوند و از ویژگی‌های مختلفی برخوردارند.

سفارش دهنده این نوع تابلو فرودگاهی اغلب شرکت‌های عرضه کننده خدمات و کالا هستند که مسافران خطوط پروازی داخلی و خارجی را مخاطب قرار داده و پیام‌های تبلیغاتی خود را از طریق فضای فرودگاه و به وسیله انواع تابلو فرودگاهی به آنها انتقال می‌دهند.

مجموعه ریحان ساین مفتخر است تمامی خدمات مربوط به ساینینگ مراکز خرید را در اختیار شما قرار دهد.


تابلو فرودگاهی و محل نصب آن

از آنجا که مسافران فرودگاه، هدف اصلی تبلیغات تجاری در این محیط هستند، شرکت‌ها و نهادهای تبلیغ کننده، این تابلوها را در مسیرهایی قرار می‌دهند که برای کلیه مسافران قابل مشاهده باشد.

راهروهای ورودی و خروجی فرودگاه، سالن انتظار، مسیر ترمینال و محوطه منتهی به آن و هر بخش دیگر که بتواند در معرض دید مسافران قرار گیرد به‌عنوان محل مناسبی برای نصب این تابلوها محسوب می‌شود. 

تابلوهای روان و دیجیتال نیز، در مکان‌هایی نصب می‌شوند که از شرایط و نورپردازی مناسب برای دیده شدن برخوردارند. این مجموعه اغلب در فضای داخلی و سالن‌های فرودگاه کاربرد داشته و بیشترین تبلیغات تابلوهای دیجیتال از این طریق صورت می‌گیرد. 

تلویزیون‌های شهری، تابلوهای ال ای دی و انواع تابلو فلکسی نیز بخش دیگری از تابلو فرودگاهی را تشکیل می‌دهند که بیشتر حاوی پیام‌های تجاری و بازرگانی هستند.

مسیرهای عبور خودروهای منتهی به فرودگاه و محوطه داخلی تا رسیدن به باند پرواز نیز از دیگر مکان‌های نصب این تابلوهاست که بیشترین مخاطب را داشته و مورد بازدید گروهی مردم قرار می‌گیرد. 

ایستگاه‌های اتوبوس و مترو به مقصد فرودگاه نیز از دیگر مکان‌هایی است که تابلوهای تبلیغات فرودگاهی در آن دیده می‌شود. بسیاری از اقشار مردم از دانشجویان و دانش آموزان و کارگران تا کارمندان و کسبه از این مسیرها عبور کرده و از لوازم حمل و نقل شهری استفاده می‌کنند. این افراد در کنار رانندگان این وسایل نقلیه و دیگر مسافران مسیرهای نامبرده نیز از دیگر مخاطبان این تبلیغات تابلویی هستند.


تابلو فرودگاهی و آشنایی با متریال مصرفی در ساخت

ساخت انواع تابلو تبلیغاتی از جمله مواردی است که نیاز به کاربرد متریال و مواد اولیه مرغوب و باکیفیت دارد. مدت ماندگاری این تابلوها و موقعیت قرارگیری آنها به شکلی است که نیاز به نمای شیک و بی‌نقص برای آنها به‌عنوان بخشی از پروسه اجرایی این تابلوها محسوب می‌شود.

هم‌چنین مخاطبان این تابلوها و تبلیغات ظاهر شده بر آنها، اغلب از حسن سلیقه بالایی برخوردار بوده و بر این اساس سازندگان تابلو فرودگاهی مکلفند این تولیدات را در بالاترین سطح کیفی تهیه نمایند.

خوشبختانه شرکت‌های عامل در این زمینه بسیار فعال و مثبت عمل کرده و تولیدات تابلو فرودگاهی از کیفیت لازم در همه بخش‌‌ها برخوردارند.

کلیه مراحل طراحی، تولید، نصب و بهره برداری و خدمات پس از نصب و پشتیبانی در این پروسه زیر نظر مدیریت تبلیغات فرودگاه بوده و نظارت کامل بر آن صورت می‌گیرد.


تابلو فرودگاهی چه می‌دانیم؟

بیلبوردها به دلیل دارا بودن قابلیت‌های خاص از موارد شاخص و مهم در تبلیغات شهری به‌شمار می‌آیند. از جمله نمونه‌های تابلو فرودگاهی که با اقبال بالایی از طرف عموم روبرو بوده و تاثیر زیادی در امر تبلیغات دارند. 

استفاده از بیلبوردها در ابعاد بسیار بزرگ و امکان مانور بالا در محل نصب از ویژگی‌هایی هستند که این بخش از تابلوهای فرودگاهی را به یکی از مفیدترین و موثرترین ابزارهای تبلیغات و اطلاع‌رسانی تبدیل نموده است.

تاثیر بالا و قوی این بیلبوردها به‌عنوان بخشی از تبلیغات محیطی در فرودگاه، در صورت رعایت پاره‌ای موارد باز هم بیشتر شدن و نتایج چشمگیری به‌دست می‌دهد.


تابلو فرودگاهی و تاثیر گذاری آن

هدف قرار دادن مخاطبان: تبلیغات خود را برای گروه خاص و هدف ترتیب داده و مخاطب انتخابی داشته باشید.

طراحی پیام‌های کوتاه: طبق برآوردها میانگین مدت تمرکز افراد بر روی پیام‌های تبلیغاتی و نوشته‌های بیلبوردها بین 5 تا 10 ثانیه و در اغلب افراد حدود 6 ثانیه است. بر این اساس بهتر است تعداد کلمات هر شعار تبلیغاتی به حداقل برسد تا افراد بتوانند در این زمان کوتاه پیام را خوانده و ماهیت آن را درک و دریافت کنند.

استفاده از فونت‌های خوانا در اولویت اول: با وجود جذابیت برخی فونت‌های فانتزی و زیبایی بصری به کار رفته در طراحی آنها، در صورت غیرخوانا بودن از ارزش تبلیغاتی چندانی برخوردار نخواهد بود. 

کاربرد رنگ‌های جذاب و متضاد: رنگ‌ها در بیلبوردهای تبلیغاتی از ارزش زیادی برخوردارند. استفاده از رنگ‌های تاثیرگذار و متضاد کمک می‌کند تا این نوع از تابلو فرودگاهی بیشتر و بهتر دیده شود.

طراحی قوی و مسئولانه با در نظر گرفتن کلیه جزئیات: طراحی را به‌جرات می‌توان مهم‌ترین بخش از ساخت تابلو تبلیغاتی دانست که در مورد بیلبوردها انجام دقیق و حرفه‌ای آن با موفقیت در جذب مخاطب همراه است.

اجتناب از تبلیغات طولانی، تکراری و خسته‌کننده: تبلیغات کسالت‌آور و خسته کننده اثر معکوس داشته و بهتر است از انجام و تکرار آنها، به‌ویژه بر روی بیلبوردها که از ملزومات ثابت در این مورد هستند اجتناب شود.

ایجاد قابلیت مشاهده کامل اطلاعات موجود در بیلبورد: از وضوح فونت نگارشی، ابعاد و رنگ بیلبورد تا وجود نور کافی و انتخاب محل و ارتفاع مناسب برای نصب بیلبورد، کلیه موارد برای بهتر دیده شدن این بخش از تبلیغات در موفقیت آن موثرند. بهترین مکان برای نصب تابلو فرودگاهی از نوع بیلبورد مکان‌های پرتردد و مسیرهای رفت و ‌آمد افرا است. هم‌چنین مکان‌های مرتفع و باز به‌دلیل بهتر دیده شدن از اولویت‌های نصب انواع بیلبورد به‌شمار می‌آیند. 

سادگی: به یاد داشته باشید که تاثیرگذارترین انواع تابلو و بیلبورد، ساده‌ترین آنها نیز هستند.

استفاده از تصاویر مرتبط در بیلبوردها: هرگونه تصویر بی‌ارتباط در این نوع تابلو فرودگاهی می‌تواند ذهن را از منظور اصلی منحرف نموده و به منزله امتیاز منفی برای بیلبورد به‌شمار می‌آید.

کاربرد تصاویر با وضوح‌ بالا: وضوح تصاویر چاپ شده با بالا بردن سطح کیفی چاپ از مهم‌ترین مواردی است که ارزش تبلیغاتی یک بیلبورد را تعیین می‌کند. بر این اساس و با توجه به هزینه‌های مربوط به این بخش از کار، توصیه می‌شود بالاترین سطح کیفیت چاپ را برای این مورد در نظر گرفته و این کار را در چاپخانه‌های معتبر و شناخته شده به انجام برسانید.

 

تابلو فرودگاهی

سخن آخر...

تابلو فرودگاهی و نقش مهم آن در ارائه اطلاعات پروازی و نیز بخش تبلیغات از ارزش زیادی برخوردار است. این نوع تابلو نیز مانند دیگر نمونه‌ها از تنوع بالایی برخوردار است. اما در مورد تابلوهای راهنما در فرودگاه فاکتورهای قانونی و رعایت اصول بین المللی نیز در دستور کار قرار دارد و این نمونه‌ها زیر نظارت مستقیم اداره راهنمایی و رانندگی تولید می‌شوند. 

در مورد تابلوهای تبلیغاتی فرودگاهی نیز تاثیر بالای استفاده از این تبلیغات در محیط فرودگاه، جاده‌ها و مسیرهای منتهی به این محل و نیز فضای سالن‌ها و دیگر اماکن مرتبط بالا بوده و تاثیر به‌سزایی دارد.

در پایان یادآور می‌شویم پذیرش سفارشات ساخت این نوع تابلوها بخشی از برنامه تخصصی این مکان بوده و با هماهنگی مدیریت مجموعه اجرا می‌شود.