ساخت بیلبورد


ساخت بیلبورد

این روزها استفاده از ابزارهای متنوع و گسترده‌ برای تبلیغ کردن کالاها و محصولات مختلف رایج است. بیلبورد هم یکی از ابزارهای تبلیغاتی است که کارایی مطلوبی دارد.

به همین دلیل تصمیم داریم در این مطلب شما را با ویژگی‌های مهمی که در ساخت بیلبورد باید مورد توجه قرار بگیرد آشنا کنیم. همراه ما باشید و از اطلاعات مفید این مطلب استفاده کنید.

این مجموعه تمامی موارد مربوط به طراحی ساین را در اختیار شما قرار میدهد.


ساخت بیلبورد چیست؟

با اینکه تقریباً همه‌ی ما روزانه در خیابان‌ ها و بزرگراه‌ ها با بیلبورد های تبلیغاتی متعددی روبرو هستیم، اما بهتر است تعریف دقیقی از آن در اختیار داشته باشیم. ساخت بیلبورد برای درج آگهی است و در محلی نصب می‌شود که در معرض دید مردم باشد و بتواند نظر آن‌ها را جلب کند.

پس بهترین مکان‌ها برای نصب بیلبورد شامل موارد زیر است:

 • میادین شهری
 • خیابان‌های اصلی و فرعی
 • بزرگراه‌ها
 • نزدیک مکان‌های عمومی پر رفت و آمد مانند نمایشگاه، هتل

اگر به دنبال کسب اطلاعات درباره پیکتوگرام هستید به این صفحه مراجعه کنید.


ساخت بیلبورد

ساخت بیلبورد و اجزای آن

در ساخت بیلبورد تبلیغاتی باید اجزای به کار رفته در آن را بشناسید و مورد استفاده قرار دهید. زیرا نداشتن هر کدام از این موارد باعث می‌شود پیام تبلیغاتی ناقص بماند و به مخاطب منتقل نشود. در نتیجه بازاریابی و تبلیغ موفقی نخواهید داشت.

موارد زیر مهم‌ترین اجزای به کار رفته در تهیه‌ و ساخت بیلبورد هستند.

 • عکس جذاب و گیرا
 • شعار تبلیغاتی کوتاه و رسا
 • لوگو برای تبلیغ
 • راه تماس


مراحل ساخت و نصب بیلبورد تبلیغاتی چگونه است؟

انجام کارهای ساخت و ساز بیلبورد سخت و پیچیده نیست و به راحتی قابل طراحی و انجام است. فقط باید فردی که این مسئولیت را به عهده می‌گیرد با شرایط کار به خوبی آشنا باشد. موارد زیر مراحل ساختن یک بیلبورد تبلیغاتی است.


مرحله اول

در اولین مرحله از ساخت بیلبورد لازم است پیام تبلیغاتی یا تصویری که قصد داریم روی بیلبورد درج شود را توسط نرم افزارهای تخصصی طراحی و آماده کنیم.

مرحله دوم

طرح آماده شده برای چاپ روی بیلبورد توسط دستگاه چاپ می‌شود. دستگاه مورد استفاده طرح آماده شده را روی کاغذهای مخصوص یا روی پارچه چاپ می‌کند. در نهایت طرح آماده‌ی نصب روی تابلو است و توسط نصاب حرفه‌ای و با توجه به نوع بیلبورد تبلیغاتی نصب می‌شود.

مجموعه ریحان ساین مفتخر است تمامی خدمات مربوط به چلنیوم را در اختیار شما قرار دهد.


ساخت بیلبورد و انواع آن

یکی از اطلاعات ضروری که قبل از ساخت بیلبورد تبلیغاتی باید از آن اطلاع داشته باشید انواع مختلف بیلبورد و ویژگی‌های هر کدام از آن‌ها است. زیرا با داشتن اطلاعات کافی می‌توانید بهترین و مناسب‌ترین بیلبورد را انتخاب کنید.


بیلبورد سه بعدی

بیلبوردهای سه بعدی شیک و مدرن هستند و می‌توانند نظر مخاطبان را به خوبی جلب کنند. برای ساخت آن از پرسپکتیو مجازی استفاده می‌شود که قابلیت انعطاف‌پذیری بالایی دارد و باعث می‌شود تبلیغات به طور موثری در ذهن مخاطب بماند.

اما به عنوان یکی از معایب بیلبوردهای سه بعدی باید به هزینه‌ی ساخت بالای آن اشاره کنیم. همچنین انتخاب مکان مناسب برای نصب و پیاده‌سازی این بیلبوردها اهمیت زیادی دارد.

برای اطلاع از روانشناسی محیط میتوانید به این صفحه مراجعه کنید.


بیلبورد چرخان

یکی از انواع بیلبورد که طرفداران زیادی دارد بیلبوردهای سه وجهی یا مثلثی هستند. روی این بیلبوردها سه نوع پیام تبلیغاتی درج می‌شود. برای ساخت بیلبورد چرخان از یک موتور متحرک استفاده می‌شود که باعث می‌شود با چرخیدن موتور، پیام‌های روی تابلو هم تغییر کند و در معرض دید قرار بگیرد.

ما در مقاله های قبلی درباره تابلو اماکن توضیح دادیم برای کسب اطلاعات بیشتر به این صفحه مراجعه کنید.


بیلبورد اسکرولر

اسکرولر شکلی از تبلیغات است که در ان چند تبلیغ مختلف به صورت رول روی یک پوستر چاپ می‌شود و هر چند ثانیه یک بار یکی از آن پوسترها به نمایش گذاشته می‌شود یا به اصطلاح اسکرول می‌شود. 


بیلبورد دیجیتالی

کسانی‌ که می‌خواهند بیلبورد خاص و تاثیرگذار استفاده کنند می‌توانند بیلبوردهای دیجیتالی را انتخاب کنند. فرایند ساخت بیلبورد دیجیتالی به این صورت است که هر چند ثانیه یک بار محتوای تبلیغاتی که روی بیلبورد درج شده محو می‌شود و دوباره نمایش داده می‌شود. 

طراحان بیلبورد تجاری علاوه بر مدل‌های ساکن، مدل‌های چرخ‌دار و متحرک را هم طراحی می‌کنند تا کاربری گسترده‌تری برای آن داشته باشند. 


بیلبورد لایت باکس

یکی دیگر از انواع بیلبوردهای پرطرفدار تبلیغاتی، لایت باکس‌ها هستند. لایت باکس به تابلوهایی گفته می‌شود که اندازه‌های تقریباً کوچکی دارند و جنس داخلی آن‌ها فلکس است. در قسمت پشتی تابلو هم نور تعبیه شده است به همین دلیل پیام یا تصویر روی آن به خوبی به ببیننده منتقل می‌شود. 


استند تبلیغاتی

پرکاربردترین بیلبورد تبلیغاتی، استندهایی هستند که  در چهارراه‌ها نصب می‌شوند. اندازه‌ی معمول این بیلبوردها در ابعاد یک در دو متر است و عکس یا پیام مورد نظر ابتدا روی بنر چاپ  و سپس روی بیلبورد نصب می‌شود.


ساخت بیلبورد تبلیغاتی و نکات آن

بیلبورد یکی از انواع تابلو است که جایگاه مخصوص دارد و برای تبلیغات اجاره داده می‌شود. پس بعد از گذشت مدتی تبلیغی که روی بیلبورد درج شده قابل تعویض است. با اینکه این شیوه از تبلیغ هزینه‌ی بالایی دارد، اما می‌تواند تاثیرگذاری زیادی داشته باشد چون مخاطبان بسیاری دارد و افراد زیادی آن را می‌بینند. 

اگر می‌خواهید تبلیغات روی بیلبورد به چشم بیاید و بتواند نظر مخاطبان را جلب کند باید موارد زیر را رعایت کنید. 


 • برای ساخت بیلبورد تبلیغاتی از کلمات کوتاه استفاده کنید

یکی از اصلی‌ترین مواردی که در تبلیغات باید به آن توجه شود این است که با جمله‌ای کوتاه، کلمات گیرا اما تاثیر گذار نوشته شود. زیرا بسیاری از مخاطبان با سرعت بالای اتومبیل از کنار بیلبورد عبور می‌کنند.

پس فرصتی برای خواندن جملات طولانی با کلمات سخت را ندارند. پس به عنوان اولین اصل برای تاثیرگذاری باید به متن نوشته شده روی بیلبورد توجه کنید. 


 • برای ساخت بیلبورد از ابعاد مناسب استفاده کنید

به همان میزان که سایز و فونت کلمات روی بیلبورد بر تاثیرگذاری آن تاثیر دارد، ابعاد بیلبورد هم مهم است زیرا کوچک بودن و استاندار نبودن سایز آن باعث می‌شود مخاطب توجهی به بیلبورد نکند.

البته این نکته را هم در نظر داشته باشید که اندازه‌ی مناسب برای نصب بیلبورد بستگی به مکان مورد نظر هم دارد. قطعاً سایز بیلبووردی که در خیابان نصب می‌کنید با اندازه‌ی بیلبوردی که در بزرگراه نصب می‌کنید باید تفاوت داشته باشد. 


 • برای ساخت بیلبورد تبلیغاتی و به فونت کلمات حساس باشید 

مطالبی که روی بیلبورد نوشته می‌شود باید به اندازه‌ی کافی درشت باشد تا از فاصله‌ی دور قابل خواندن باشد. اما فقط سایز مهم نیست، بلکه باید کلمات یا جمله‌ها خوانا باشند و گرنه هزینه‌ای که برای ساخت بیلبورد می‌پردازید هدر می‌رود و نمی‌تواند تبلیغ موثری باشد.  


 • برای ساخت بیلبورد تبلیغاتی از تصاویر گیرا استفاده کنید

خیلی از اوقات در تبلیغات تاثیر یک تصویر از چندین جمله بیشتر است. چون نیازی به درگیر کردن ذهن ندارد و در حافظه‌ی تصویری افراد مختلف می‌ماند. پس در طراحی و تهیه‌ی بیلبورد سعی کنید از عکسی استفاده کنید که توجه مخاطبان را جلب کند. 

این نکته را هم به خاطر داشته باشید شرط تاثیرگذاری بر مخاطب تکرار پیام تبلیغاتی است. به طور مثال لگر می‌خواهید از بیلبورد در بزرگراه استفاده کنید، چندین بار در طول مسیر پیام تبلیغاتی را تکرار کنید تا کاملاً در ذهن مخاطب بماند. 


 • برای ساخت بیلبورد تبلیغاتی در انتخاب رنگ دقت کنید

انتخاب رنگ در طراحی و تهیه‌ی بیلبورد تبلیغاتی اهمیت زیادی دارد و موجب تحت تاثیر قراردادن عابرین می‌شود. پس لازم است طراح بیلبورد به روانشناسی رنگ‌ ها دقت کند و ترکیب زیبایی از رنگ‌ها را در کنار هم قرار دهد. 


 • برای ساخت انواع بیلبورد تبلیغاتی روی یک هدف خاص متمرکز شوید

در طراحی و تولید بیلبورد باید به این نکته توجه داشته باشید که روی یک هدف خاص متمرکز شوید و چندین شعار طولانی را در کنار هم قرار ندهید. زیرا هر چه قدر تعداد پیام یا عکس‌هایی که روی بیلبورد طراحی می‌شود بیشتر باشد تمرکز بیننده از بین می‌رود و نمی‌تواند پیام تبلیغی را دریافت کند.

برای کسب اطلاعات درباره ساین مراکز خرید با ما تماس بگیرید.


قیمت طراحی و تهیه‌ی بیلبورد تبلیغاتی چقدر است؟ 

برای ساخت بیلبورد تبلیغاتی نمی‌توانیم یک قیمت مشخص در نظر بگیریم، زیرا مجموعه‌ای از عوامل قیمت بیلبورد را تحت تاثیر قرار می‌دهند. به طور مثال نوع چاپ روی بیلبورد، ابعاد و نوع آن بر روی قیمت بیلبورد تاثیر می‌گذارد. 

البته هزینه ساخت انواع بیلبورد بسیار بیشتر از اجاره کردن آن است. چون باید مبلغی برای ایجاد فونداسیون، ستون‌های فلزی بیلبورد و زیر سازی فلزی آن پرداخت کنید. اما وقتی به جای ساخت، بیلبورد را اجاره می‌کنید فقط مبلغی را برای نمایش محتوای چاپی می‌پردازید. پس توصیه می‌شود در مواقع زیر بیلبورد اجاره کنید: 

در مواقعی که بودجه‌ی محدودی در اختیار دارید و نمی‌توانید از پس هزینه‌های ساخت بیلبورد بربیایید. 

در مواقعی که نیاز به تبلیغات طولانی مدت ندارید و فقط طی یک بازه‌ی زمانی کوتاه می‌خواهید تبلیغی را انجام دهید. 

اما وقتی لازم باشد به طور دائمی با استفاده از بیلبورد تبلیغات انجام دهید بهتر است هزینه ساخت آن بپردازید و هر زمان هم به آن نیاز نداشتید، به راحتی آن را به افراد دیگر بفروشید. 


بیلبورد به عنوان یکی از ابزارهای مناسب برای تبلیغ است که در مکان‌ های عمومی و بزرگراه‌ ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. اما برای اینکه بتواند ذهن مخاطب را درگیر کند لازم است در ساخت آن نکاتی مورد توجه قرار بگیرد. این مطلب در مورد ویژگی‌ های با اهمیت برای ساخت بیلبورد است. 

برای اطلاع درباره ساینینگ به این صفحه مراجعه کنید.


ساخت بیلبورد

نکات و ایده‌هایی برای ساخت بیلبورد

 بهتر است مبحث طراحی بیلبورد را با یک سوال چالش برانگیز شروع کنیم. شما به‌عنوان کارفرما قصد دارید ساخت بیلبورد را برای شرکت یا برند خود انجام دهید؟ ساخت بیلبورد یک کانال منحصربه‌فرد است که می‌تواند روزانه به هزاران راننده یا فقط تعداد معدودی از مخاطبان دسترسی داشته باشد. این بیلبورد می‌تواند مشتریان آینده را به محل کسب و کار شما راهنمایی کند یا اطلاعات به یاد ماندنی را در اختیار آن‌ها بگذارد. این طراحی می‌تواند وسوسه‌انگیز باشد و بیلبورد شما را به یک شاهکار هنری تبدیل کند. با این وجود، به یاد داشته باشید که قوی‌ترین طرح‌های بیلبورد از فرمول شناخته‌شده‌ای پیروی می‌کنند. این فرمول پیام شما را به مخاطب منتقل کرده و برند شما را منعکس می‌کند - بدون اینکه رانندگان را گیج یا منحرف کند. آیا برای ساخت اولین بیلبورد عالی خود آماده‌اید؟ بیایید به اصول گرافیک عالی بیلبورد و نحوه ایجاد تصویری قدرتمند که رانندگان و مخاطبان آن را به خاطر بسپارند، بپردازیم.

 اصول ساخت بیلبورد

 ساخت بیلبورد نیز مانند سایر تبلیغات نیاز به رعایت اصول و قوانین خاصی دارد. 

 ساخت بیلبورد را ساده انجام دهید

 ساخت بیلبورد معمولاً توسط بینندگانی که بین 50 تا 110 کیلومتر در ساعت سرعت دارند و 2 تا 5 کیلومتر دور می‌شوند، مشاهده می‌شود. نیازی به گفتن نیست که بینندگان شما وقت زیادی برای توجه به جزئیات، خواندن یک پاراگراف یا تحسین یک نقاشی دیواری ندارند، اما آن‌ها می‌توانند حدود سه تا هفت کلمه را به‌وضوح بخوانند یا یک URL ساده یا شماره تلفن را به خاطر بسپارند. گرافیک شما باید محتوای چاپ شده را تقویت کرده و بر آن تاکید کند، در واقع این محتوا نباید باعث پرت شدن حواس مخاطب شود یا او را دچار ابهام کند. هرچه ساخت بیلبورد شما ساده‌تر باشد، راحت‌تر می‌توانید اطلاعات کلیدی را جدا کرده و در کانون توجه قرار دهید.

 پیام خود را روشن کنید

 در مورد یک یا دو پیامی که می‌خواهید به بیننده خود منتقل کنید، تصمیم بگیرید. یک بیانیه، یک URL یا جزئیات به یادماندنی. ممکن است تعطیلات ساحلی و نام برند هتل خود را را برای انتقال پیام انتخاب کنید. پیام شما ممکن است دندانپزشکی مناسب برای کودکان و نشان روی تابلوی شما باشد. عناصر طراحی و پیام بیان شده خود را ساده نگه دارید. در این حالت، اسکن اطلاعات راحت و به خاطر سپردن آن آسان می‌شود. برای کسب اطلاعات بیشتر قیمت تابلو راهنمای طبقات با ما همراه باشید.

 تصویر و پیام متنی

 در ساخت بیلبورد از تصاویر و متن برای انتقال پیام ساده خود استفاده کنید. یک عکس ارزش هزار کلمه یا حدود ده کلمه با جزئیات را دارد. فرض کنید در حال فروش یک بسته تعطیلات تابستانی هستید. یک خانم با کلاه آفتابی در کنار ساحل نماد جهانی برای تعطیلات تابستانی است. همچنین می‌توانید از لوگوی استراحتگاه و عبارت جذابی مانند «نسیم دریا را احساس کنید» استفاده کنید. در این پیام، راه دستیابی به محصول، شرکت و خدمات خود را به‌آسانی و به‌سادگی در اختیار مخاطب قرار داده‌اید. در این صورت، آن‌ها به‌سرعت متوجه می‌شوند چه چیزی ارائه می‌دهید و چگونه می‌توانند اطلاعات مورد نیاز را از شما دریافت کنند. 

 یک فونت قابل خواندن انتخاب کنید

 فونتی را انتخاب کنید که مخاطبان بتوانند کیلومترها دورتر آن را ببینند. خسته‌کننده‌ترین ساخت بیلبورد، تابلویی است که جالب به نظر می‌رسد - اما امکان تشخیص کلمات آن وجود ندارد. فونتی پررنگ، با خط مستقیم و پهن انتخاب کنید که به‌وضوح برجسته شود، حتی اگر بیننده شما کیلومترها دور و در حال حرکت باشد.

 رنگ‌های تند و متضاد

 برای ساخت بیلبورد استاندارد، پالت رنگ شما باید جسورانه باشد و به‌وضوح متضاد رنگ باشد. رنگ‌های لطیف در پشت لایه‌ای از گرد و غبار باد گم شده و در نور خورشید به یکسانی محو می‌شوند. مناطق رنگی پررنگ و متضاد باعث می‌شود بیلبورد شما به‌راحتی دیده شود و پیام شما به طور مشخص در سراسر افق مشخص باشد.

 بیلبورد خود را تست کنید

 آیا مطمئن نیستید که بیلبورد شما به‌اندازه کافی ساده و تاثیرگذار است؟ کوچک‌نمایی راهکار شما خواهد بود. طراحی خود را کوچک کنید یا از یک برنامه شبیه‌سازی سه بعدی استفاده کنید. در این صورت می‌توانید وضعیت بیلبورد طراحی شده را از راه دور مشاهده کنید. این تست باید با تغییر نور و زاویه انجام شود. اگر با هر بار تغییر سایز، زاویه و نور نتایج یکسان و ایده‌آلی برای ساخت بیلبورد دریافت می‌کنید، بیلبورد شما آماده است.

 انتخاب نرم‌افزار هنری برای ساخت بیلبورد

 چگونه نرم‌افزار طراحی گرافیکی مناسب برای ساخت بیلبورد را بشناسید؟ برای بیشتر بیلبوردها، به توانایی لایه‌بندی عناصر، آزمایش پالت‌های رنگی مختلف و تغییر عناصر طراحی برای یافتن واضح‌ترین ترکیب پیام نیاز دارید. شما می‌توانید هر آنچه را که برای بیلبورد و سایر طرح‌های گرافیکی واقعی نیاز دارید، در مجموعه نرم‌افزار CorelDraw پیدا کنید. ویژگی‌های طراحی گرافیکی CorelDRAW شامل لایه‌ها و عناصر قابل تعویضی است که برای ساختن یک بیلبورد زیبا و واضح به آن نیاز دارید. رندر پیشرفته این نرم‌افزار نیز این امکان را فراهم می‌کند که بیلبورد خود را از زوایای مختلف عبور تست کنید و به طرح‌های پیشرفته سه بعدی بیلبورد دست پیدا کنید. برای طراحی بیلبورد از خدمات شرکت ریحان ساین استفاده کنید. این شرکت مشاوره و طرح‌های پیشنهادی مناسبی را برای ساخت و تبلیغ در اختیار شما قرار می‌دهد. ضمن اینکه قیمت منصفانه‌ای نیز برای مجموعه خدمات خود در نظر گرفته است. 

مطلب پیشنهادی: تابلو ایمنی ترافیک

 جمع‌بندی

 ساخت بیلبورد تبلیغاتی از جمله روش‌های موثر برای جذب مخاطبان و مشتریان مختلف است. این بیلبوردها اگر به شکل اصولی طراحی شده باشند، نتایج بسیار خوبی به همراه خواهند داشت. از جمله مواردی که برای طراحی بیلبورد باید به آن توجه داشته باشید، این است که فونت و پالت رنگی مناسب را برای آن انتخاب کنید. این فونت باید خوانا باشد و بیلبورد نیز باید با تضاد رنگی طراحی شود. تبلیغات بیلبوردی شما باید ساده، اما حامل پیام مهم باشند. ​