طراحی گرافیکی(محیطی)

طراحی گرافیکی(محیطی)

طراحی گرافیکی(محیطی) 900 727 ریحان ساین

طراحی گرافیکی(محیطی)

گرافیک محیطی

طراحی گرافیک محیطی چیست؟

اصطلاح طراحی گرافیک محیطی ترجمه‌ی عبارت (Environmental Graphic Design ) است. اصطلاح‌های طراحی محیط شهری و طراحی محیطی را نیز برای این مفهوم به کار می برند. در واقع زمانی که یک ساختار گرافیکی در ارتباط مستقیم با گروه های مختلف یک جامعه شهری بوده و هدف آن ایجاد یک فضای زندگی مساعد و دلپذیر و هماهنگ ساختن آن با سن، فرهنگ و خلق و خوی افراد آن جامعه باشد، از آن به عنوان گرافیک محیطی یاد می شود.

به این ترتیب هر آنچه به کمک عناصر تصویری بر مبنای دانش وسیع هنرهای تجسمی و استفاده از امکانات هنرهای زیبا در سطح جامعه مورد استفاده قرار می گیرد و باعث جلب توجه مخاطب شود در این حیطه است. انسان به واسطه گرافیک محیطی با محیط پیرامون خود و با دیگران ارتباط برقرار می کند.

به این ترتیب شاید بتوان گفت که گرافیک محیطی از مهم ترین زیرشاخه های هنر گرافیک است.طراحی گرافیک محیطی بسیاری از رشته‌های طراحی را دربرمی‌گیرد که شامل طراحی گرافیک ، معماری، معماری داخلی، لَنداِسکِیپ، و طراحی صنعتی می‌شود. همه این رشته‌ها به جنبه‌های بصری مسیریابی، اطلاعات و هویت ارتباطی و شکل‌دادن به‌ ایده مکان توجه دارند و تجربه‌هایی را می‌آفرینند که مردم را به محیط پیوند می‌دهند.

گرافیک محیطی

اهداف گرافیک محیطی

از مهم‌ترین اهداف کلی طراحی گرافیک محیطی می‌توان به مواردی نظیر تسهیل در امر ارتباط، ادراک محیط و ایجاد هویت بصری اشاره کرد، با این‌همه اهدافی تفصیلی نیز وجود دارند که در درون هر یک از آثار گرافیک محیطی بایستی به بررسی آن‌ها پرداخت.

گرافیک محیطی

نقش گرافیک محیطی

گرافیک محیطی بخش عمده ای از فعالیت های تبلیغاتی و تجاری را در بر میگیرد، طراحی گرافیک در اعلان های تبلیغاتی و تجاری تلویزیون،سینما،بسته بندی کالاها،علائم راهنمایی و رانندگی،ویترین مغازه ها،تزیین خیابانی وعمومی نظیرهتل ها،فرودگاهها،متروها و…نقش عمده ای دارد. گرافیک محیطی به عنوان یکی از شاخه های گرافیک در رسیدن به اهداف بالا نقش بسزائی دارد.انسان به واسطه ی گرافیک محیطی با محیط پیرامون خود سخن میگوید وبا دیگران ارتباط برقرار میکند.گرافیک محیطی در ایجاد فضایی مطلوب و دلنشین برای افراد جامعه نقش موثری دارد. مقصود از تمام طرح های گرافیکی برای محیطی داخلی و خارجی ایجاد فضایی مطلوب برای زندگی پرنشاط وسالم است.گرافیک محیطی را میتوان به دو گونه گرافیک محیطی دو بعدی یا مسطح و سه بعدی یا حجمی تقسیم کرد.

گرافیک محیطی

گرافیک محیطی و تاثیر آن بر جامعه

زمانی که یک ساختار گرافیکی در ارتباط مستقیم با اقشار مختلف یک جامعه شهری بود و هدف آن ایجاد یک فضای زندگی مساعد و دلپذیر و هماهنگ ساختن با سن و فرهنگ و خلق و خوی افراد آن جامعه باشد از آن به عنوان گرافیک محیطی یاد می شود، بدیهی است در صورتی که تدابیر مقتضی از طرف اداره کنندگان در زمینه های مختلف در طراحی مناسب و اصولی عناصر تشکیل دهنده گرافیک محیطی صورت نگیرد محیط زیست و زندگی شهروندان به صورت مکانی غیرقابل تحمل و متشنج در خواهد آمد.

گرافیک محیطی

نقش رنگ در گرافیک محیطی

رنگ در گرافیک محیطی اثر به سزایی دارد زیرا باعث ایجاد نما می شود. مثلا با دیدن اتوبوس قرمز دو طبقه یاد لندن می افتیم و در چنین شهری یا شهرهای شمالی خود، که فضای سبز زیادی دارند باید از رنگ سبز استفاده کرد و رنگ مکمل آن تحریک برانگیز است، چرا که با ایجاد مجموعه ای متناسب از نظر شکل و رنگ می توان موجبات امیدواری و کشش افراد جامعه را برای زندگانی فراهم ساخت و اسباب شور و شوق عمومی را فراهم نمود و روح تازه به اجتماع داد.

گرافیک محیطی

هدف از گرافیک محیطی

  • مردم را به ساده ترین شکل راهنمایی می کند.
  • زیباسازی از طریق به کارگیری اصول فرم، طرح و هماهنگی آنها با یکدیگر و محیط پیرامون خود انجام می گیرد.
  • افزایش سطح فرهنگ جامعه در قالب اهداف تبلیغاتی فرهنگی و تجاری از طریق دیوار آگهی ها، بنرها و غیره.

طراحی محیطی می کوشد تا بین طرح هایی که ارائه میدهد و هر آنچه از پیش در محیط وجود دارد هماهنگی ایجاد کند، عوامل معینی چون جغرافیای محیط «آب و هوا» نور خورشید «میزان بارندگی» نوسان حرارتی «پوشش گیاهی و … به عنوان بخش های طبیعی و زیست محیطی و مجموعه عواملی چون نوع معماری و مواد و مصالح، فضاهای آمد و شد، میزان تردد و… به عنوان بخش های ساخته شده ناشی از حضور انسان عواملی است که طراح در جریان کار خود باید آنها را بشناسد و مورد توجه قرار دهد.