اصطلاحات رایج در ساینینگ

اصطلاحات رایج در ساینینگ

از صنعت طراحی و تولید تابلو می توان به عنوان یک صنعت کاربردی و پر رقابت در جهان نام برد که نسبتاً کلیه صاحبان کسب و کار به نوعی بدین صنعت نیاز دارند و دست‌کم یک بار به شرکت های تولید تابلو راهنما مسیر یا وبسایت های تابلوهای تبلیغاتی مراجعه کرده اند و سفارش ساخت انواع تابلو دیواری اماکن، تابلو نما سر درب مغازه ها , تابلو های راهنما مسیر حتی تجدید بنا تابلو خویش را داده اند.

ساخت تابلو در سال های دور و گذشته به شکلی ابتدایی و بی آلایش و فارغ از هیچگونه نورپردازی صرفا به دلیل معرفی کردن کسب و کار یا فعالیت اشخاص انجام می شد، البته امروزه تولید تابلو در جهت معرفی برند تبلیغاتی , تولید زیبایی در مکان کسب , و جلب لحاظ و اعتماد مشتریان اجرا می شود.

بنابراین جهت آشنایی بیشتر با اصطلاحاتی که در‌این صنعت وجود دارد و ممکن است شما اطلاعاتی در زمینه‌ی آن ها نداشته باشید، ما قصد داریم در خصوص آشنایی با این اصطلاحات که در زمینه تولید انواع تابلو بکار می رود، توضیحاتی را ارائه دهیم.

قطر قلم

قطر قلم در واقع همان فاصله داخلی حروف مندرج در تابلو از تمام جهات یعنی چپ، راست، بالا و پایین، می باشد. معمولاً برای نوشته هایی که در بخش های مختلف ضخامت متفاوتی دارند؛ بیشترین ضخامت حروف را به عنوان قطر قلم، در نظر می گیرند. امروزه در ساخت تابلو بیشتر از حروف برجسته استفاده می ‌شود.

حال هرچقدر قطر قلم حروف برجسته بیشتر باشد؛ مجبور به استفاده از متریال بیشتری در طراحی و پیاده سازی تابلو خواهیم بود، این متریال می تواند پلکسی گلاس، کامپوزیت، پی وی سی،مولتی استایل،استیل و… باشد.

متر محیط

متر محیط به فضایی گفته می شود که برای درج نوشته و حروف پررنگ بر روی تابلوها نیاز داریم, هر چقدر که نوع فونت و قطر قلم بزرگتر باشد و به فضای بیشتری نیز نیاز خواهیم داشت و در نتیجه با کارگیری از متریال های تولید تابلوها، قیمت تابلوها نیز ارتقاء خواهد یافت.

نوراندریک

زمانی که قصد داشته باشیم برای تابلوهای خود مانند تابلو فلزی یا تابلو استیل که نمی توانند از خویش نور را عبور دهند , روشنایی وجود داشته باشد . در چنین مواقعی, با به‌وجود آوردن مسافت و فاصله ای بین حروف و زمینه کار , مکانی برای جاگذاری چراغ های SMD یا این که LED در تابلو به‌وجود می‌آوریم که بعد از اجرا و نصب آن و روشن شدن چراغ ها , فضایی روشن همراه با سایه در مسئله تابلو به‌وجود آید و نمای جذابی را در تابلوهای فروشگاه ایجاد می کند.

کاربرد نوراندریک

نوراندریک بیشتر در تابلوهای استیل مورد استفاده قرار میگیرد زیرا حروف استیل از نمای روبرو قابلیت عبور نور ندارد؛ به همین دلیل برای نورپردازی آن از نوراندریک استفاده می شود. برای نورپردازی از اسم ام دی های بلوکی مقاومتی استفاده می شود، همچنین این سبک در تابلو های چلنیوم برای جلوه بیشتر نیز مورد استفاده قرار می گیرد.

اپتیک

از نور به طور مستقیم در ساخت برخی از تابلو تبلیغاتی استفاده نمی شود به عبارت دیگر حروف ساخته و به کار برده شده در تابلو فاقد smd و یا مهتابی و لامپ جهت روشنایی درونی می باشد و معمولا در این نوع تابلوها منبع روشنایی خارج از محیط و قاب تابلو تامین می شود.