سیستم های مسیریابی

سیستم های مسیریابیمسیریابی چیست؟

سیستم های مسیریابی به سیستم های اطلاعاتی اطلاق می شود که افراد را در یک محیط فیزیکی راهنمایی می کنند و درک و تجربه آنها را از فضا افزایش می دهند. راه یابی به ویژه در محیط های پیچیده مانند مراکز خرید، محیط های بهداشتی و آموزشی و سهولت در حمل و نقل تاثیر دارد. با پیچیده‌تر شدن محیط‌ های معماری، مردم به نشانه‌های بصری مانند نقشه‌ها، جهت‌ها وعلائم نیاز دارند تا آنها را به مقصد هدایت کنند. در این محیط‌ های اغلب پر استرس، سیستم‌های راه‌یابی مؤثر به رفاه، ایمنی و آسایش افراد کمک می‌کنند.

پیمایش از مکانی به مکان دیگر یک فعالیت اساسی انسان و بخشی جدایی ناپذیر از زندگی روزمره است. شما کجا هستید؟ به کجا می روید؟ افراد از دانش و تجربیات قبلی خود برای یافتن راه خود در محیط فیزیکی استفاده می کنند.

اصول مسیریابیمسیریابی وظیفه اطلاع رسانی به مردم از محیط اطراف را در محیط ناآشنا دارد، نشان دادن اطلاعات در نقاط استراتژیک برای هدایت افراد به مسیرهای صحیح، مهم است. ساختارهای پیچیده در محیط نا آشنا توسط حافظه انسان تفسیر و ذخیره می شوند. فاصله ها، مکان ها و زمان ممکن است متفاوت از آنچه در واقعیت به نظر می رسد به خاطر بسپارند.

یک سیستم راهیاب مؤثر مبتنی بر رفتار انسان است و از ویژگی های زیر تشکیل شده است:

کاربران را به تفکر بسیار مجبور نکنید.

یک سیستم ارتباط بصری جامع، واضح و سازگار با پیام های مختصر ایجاد کنید.

فقط موارد مورد نیاز را نشان دهید.

اطلاعات مربوط به فضا، مکان و یا مسیر ناوبری را نشان دهید.

اطلاعات بیش از حد را حذف کنید.

عناصر غیر ضروری را حذف کنید تا یک محیط بصری واضح در پیش رو ایجاد کنید.مسیریابی در محیط شهری

در محیط‌ های شهری، متخصصان مسیریابی سیستم‌های علائم و اطلاعات را برای عابران پیاده و رانندگان گسترش می دهند که هر کدام در مسیریابی در خیابان‌ها و جاده‌ها با چالش‌های منحصربه‌ فردی روبرو نشوند. این سیستم‌های اطلاعاتی به افراد کمک می‌کنند تا «نقشه‌های ذهنی» زمین را تهیه کنند و مسیرهای خود را تا حد امکان آسان تر پیدا کنند.مسیریابی در مراکز درمانی

مراکزدرمانی مجموعه ای منحصر به فرد از چالش های مسیریابی را در بر می گیرند. اغلب، این محیط ها در طول زمان گسترش می یابند و ساختمان های متعددی را در بر می گیرند. این امر ناوبری در میان ساختمان ها را پیچیده می کند. علاوه بر این، بیماران و خانواده هایی که از مراکزدرمانی بازدید می کنند اغلب تحت فشار استرس هستند، سیستم‌های مسیریابی می‌توانند با ارائه علائم ساده و خوانا به کاهش استرس آنها کمک کنند.مسیریابی در مجتمع های تجاری

امروزه در بسیاری از مجتمع های تجاری با مسیرها و فضاهایی مواجه می شویم که مبهم هستند و مراجعین را با مشکل مواجه می کنند. خوانایی مسیر در مجتمع های تجاری به افراد کمک می کند که به درستی مسیر خود را پیدا کرده و این موجب می شود نسبت به مکان خود آگاهی یافته و این سبب رضایت مراجعه کنندگان می گردد. در نگاه اول ممکن است تصور کنید که با ارائه نقشه ها، علائم و یا غرفه اطلاعات می توان مسیرهایی خوانا ایجاد نمود؛ اما محققان دریافته اند که وجود این علائم و راهنماها می تواند بر پیچیدگی مسیر و سردرگمی افراد بیافزاید، بنابراین بهتر است در طراحی ساختمان ها به ایجاد مؤلفه های مؤثر بر خوانایی فضا توجه نمود.

چه چیزی یک استراتژی مسیریابی خوب را می سازد؟

یک استراتژی راهیابی خوب باید وظیفه اصلی خود را پشتیبانی از افراد و ناوبری و حرکت وسایل نقلیه در محیط اطراف شما، خواه بیمارستان، مرکز خرید، محوطه آموزشی یا فرودگاه باشد را انجام دهد. در این محیط‌ های اغلب پر استرس، سیستم‌های راه‌یابی کارآمد به احساس راحتی، ایمنی و امنیت کمک می‌کنند. برای ایجاد یک استراتژی خوب، اولاً در نظر بگیرید که راهیابی یک فرآیند هدف دار و فکر شده است که شامل مطالعات زیر است:

فضا، معماری و منظر مورد نظر

رفتار کاربر

نیازهای ناوبری

تنوع فرهنگی و زبانی کاربران شما