پیکتوگرام


پیکتوگرام

علائم گرافیک محیطی را تقریبا در هر شهر و روستایی می‌توان دید. پیکتوگرام حتی در بیابان‌ها و جاده‌های دوردست نیز دیده می‌شوند و جزئی جدانشدنی از محیط‌های انسانی شمرده می‌شوند.

قطعا همه ما در زندگی خود بارها این نشانه‌ها را در قالب‌های گوناگونی نظیر تابلو اطلاع‌رسانی و تبلیغاتی دیده و با آن‌ها آشنا هستیم. اما علائم گرافیک محیطی و پیکتوگرام چیست و چه کاربردی در زندگی روزمره ما دارند؟

وجود پیکتوگرام در زندگی شهری چه اهمیتی دارد و چه مزیت‌هایی را دراختیار شهروندان قرار می‌دهد؟ اگر شما هم به یافتن پاسخی برای این سوالات فکر می‌کنید، تا انتهای این مطلب باما همراه باشید.

در تمامی مقالات این مجموعه درباره تمامی موارد ساین توضیح داده شده است با ما همراه باشید.


علائم گرافیک محیطی

علائم گرافیک محیطی همان‌گونه که از نامش پیدا است، به تمامی علائم و نشانه‌های تصویری مورد استفاده در سطح شهر و جاده گفته می‌شود. گرافیک محیطی شاخه‌ای از رشته گرافیک است که با رشته‌های دیگری نظیر معماری و شهرسازی نیز ترکیب شده است. علائم گرافیک محیطی یک وظیفه بسیار مهم را برعهده دارند. انتقال یک پیام یا اطلاعات مورد نیاز به ساده‌ترین و قابل فهم‌ترین شکل ممکن!‌

استفاده از علائم گرافیک محیطی و پیکتوگرام‌ها به شکل امروزی شاید چند دهه بیشتر قدمت نداشته باشد. اما استفاده از نشانه‌ها و تصاویر برای ارتباط برقرار کردن بین انسان‌ها، قدمتی به اندازه تمام تاریخ بشریت دارد. استفاده از گرافیک محیطی علاوه‌بر انتقال اطلاعات، شامل مقاصد تبلیغاتی نیز می‌شود.

تبلیغات روی وسایل نقلیه مانند اتوبوس و مترو، یکی از همین موارد استفاده از گرافیک محیطی است. اما پیکتوگرام چیست و چه تفاوتی با گرافیک محیطی دارد؟ در ادامه دقیقا همین موضوع را مورد بررسی قرار خواهیم داد.

ما در مقاله های قبلی درباره تابلو مدرن فروشگاه توضیح دادیم برای کسب اطلاعات بیشتر به این صفحه مراجعه کنید.


علائم گرافیک محیطی

پیکتوگرام چیست؟

پیکتوگرام یکی از انواع علائم گرافیک محیطی است که به تصویر نگاشت نیز شهرت دارد. این تصاویر باید به‌گونه‌ای طراحی شوند تا بدون نیاز به هرگونه متن یا نوشته‌ای، قادر به رساندن مفهوم بوده و با مخاطبان ارتباط برقرار کنند.

یکی از نمونه‌های آشنای پیکتوگرام، تصویر «سیگار کشیدن ممنوع» در محیط‌های عمومی مانند مترو و اتوبوس است. طراحی علائم گرافیک محیطی باید به‌صورتی انجام شود که فارغ از فرهنگ و زبان افراد، همگی قادر به درک مفهوم آن بوده و به‌نوعی جهان شمول باشد.

انواع پیکتوگرام علاوه‌بر اطلاع‌رسانی، وظیفه هشدار دادن در شرایطی که خطری وجود داشته باشد را نیز برعهده دارند. تابلوهای «خطر برق‌گرفتگی» ازجمله این موارد هستند. شاید برخی از افراد به‌اشتباه یک پیکتوگرام را با یک لوگو یکسان بدانند.

اما تفاوت اصلی این دو در نوع طراحی آن‌ها و مفهومی است که بیننده از دیدن هریک برداشت می‌کند. پیکتوگرام باید طوری طراحی شود که در عین سادگی، جهان‌شمول بوده و در نگاه اول مفهوم مورد نظر خود را به‌صراحت برساند. کاربرد این نشانه‌ها در زندگی روزمره ما به‌قدری گسترده است که احتمالا همه ما تا به‌امروز با هزاران نمونه از علائم گرافیک محیطی برخورد داشته‌ایم.

مجموعه ریحان ساین مفتخر است تمامی خدمات مربوط به حروف چلنیوم را در اختیار شما قرار دهد.


علائم گرافیک محیطی و انواع آن

علاوه‌بر انواع پیکتوگرام، علائم گرافیک محیطی شامل طیف وسیعی از طرح‌های گرافیکی است که در گوشه و کنار شهر به‌چشم می‌خورند. انواع پوسترهای تبلیغاتی یکی از انواع علائم گرافیک محیطی هستند.

این پوسترها می‌توانند بر روی یک دیوار یا ساختمان کار شده باشند و یا روی وسایل نقلیه عمومی مانند مترو و اتوبوس طراحی شوند. از دیگر نمونه‌های گرافیک محیطی می‌توانیم به تابلوی سردر فروشگاه‌ها، سازمان‌ها، ادارات و دیگر اماکن اشاره کنیم.

احتمالا به‌درستی حدس زده باشید که تمامی تابلوهای راهنمایی و رانندگی در سطح شهر، تابلوهای مسیریابی بزرگراه‌ها و انواع بیلبوردها نمونه‌های دیگری از گرافیک محیطی هستند.

طراحی علائم گرافیک محیطی باید به‌گونه‌ای انجام شود که در عین اطلاع‌رسانی، تا آنجا که ممکن است دارای هماهنگی بصری با محیط اطراف خود نیز باشند. باتوجه به این موضوع باید گفت که علائم گرافیک محیطی تنها به تابلوهای تبلیغاتی و اطلاع‌رسانی محدود نمی‌شوند و طیف وسیع‌تری را نیز دربر می‌گیرند.

برای مثال نوع طراحی ایستگاه‌های اتوبوس، نیمکت‌ها و حتی طراحی مراکز تفریحی و فرهنگی نیز شامل گرافیک محیطی می‌شود. طراحی محیطی پارک‌ها و بوستان‌های شهری نیز باتوجه به اصول گرافیک محیطی انجام می‌شود و درصورتی که به‌درستی اجرا شود، تاثیر به‌سزایی در ارتباط با مخاطبان خود ایجاد خواهند کرد.

البته باید گفت که علائم گرافیک محیطی صرفا به محیط‌های باز محدود نیست و نقش موثری در محیط‌های داخلی و سربسته نیز ایفا می‌کند. گرافیک محیطی در فضای بسته، خصوصا در قالب تبلیغات بسیار موثر و کارآمد بوده و به‌طور وسیعی مورد استفاده کسب‌و‌کارها قرار می‌گیرد.


علائم گرافیک محیطی و انواع پیکتوگرام

همان‌طور که پیشتر نیز اشاره کردیم اصلی‌ترین وظیفه و کاربرد علائم گرافیک محیطی، اطلاع‌رسانی به افراد است. حال این اطلاع‌رسانی می‌تواند در قالب هشدار باشد و یا صرفا فرد را برای رسیدن به جای خاصی راهنمایی کند.

اما این علائم کارکردهای دیگری نیز در جامعه دارند که اهمیت هرچه بیشتر آن‌ها در زندگی روزمره را نمایان می‌کند. یکی از این کارکردها، سهولت ارتباط‌های اجتماعی بین مردم است. این علائم نیاز افراد به کسب اطلاعات را برطرف می‌سازند و موارد مهم را برایشان مشخص می‌کنند.

ازمنظر اقتصادی نیز استفاده از گرافیک محیطی می‌تواند موجب رشد اقتصاد محلی شده و فضای کسب‌و‌کار را پررونق کند. علائم گرافیک محیطی در زیباسازی محیط شهری نیز نقش موثری را ایفا می‌کنند و موجب کمتر شدن آشفتگی و سردرگمی در سطح شهر خواهند شد.

هم‌چنین از نظر تردد در سطح شهر، امنیت لازم را برای شهروندان ایجاد کرده، موجب بهبود جریان ترافیک شده و از بروز حوادث ناخواسته تاحد زیادی جلوگیری به‌عمل می‌آورند.

استفاده از گرافیک محیطی در زمینه تبلیغات فرهنگی نیز شیوه‌ای بسیار مرسوم است و اثرات مثبت آن به‌مراتب از روش‌های دیگر بیشتر خواهد بود. به‌عنوان مثال در این زمینه می‌توانیم به نشان‌های سطل زباله در پارک‌ها اشاره داشته باشیم.

یک گرافیک قدرتمند از صدها نوشته و هشدار متنی موثرتر واقع می‌شود و می‌تواند به‌عنوان یک روش کارساز در مسایل فرهنگ‌سازی جامعه مورد استفاده قرار بگیرد.

برای اطلاعات بیشتر درباره ساین مراکز خرید میتوانید به این صفحه مراجعه کنید.


علائم گرافیک محیطی جزء جدانشدنی از زندگی شهری امروزی است که دامنه آن از سطح شهرها نیز فراتر رفته است. به‌طوری که شرکت‌های بزرگ فعال در حوزه تکنولوژی نیز از علائم گرافیک محیطی برای محصولات نرم‌افزاری خود استفاده می‌کنند تا از اثرات مثبت آن بهره‌مند شوند.

عنصر رنگ در گرافیک محیطی نقش عمده‌ای را بازی کرده و یکی از عوامل مهم در میزان تاثیرپذیری افراد از علائم گرافیک محیطی خواهد بود. امیدواریم این مطلب برای شما مفید واقع شده باشد و تاحد زیادی با علائم گرافیک محیطی و کارکرد آن‌ها در زندگی روزمره آشنا شده باشید.

درپایان اگر سوال یا نظری در رابطه با این مطلب دارید، آن‌را به‌صورت کامنت زیر همین پست با ما در میان بگذارید.

اگر به دنبال کسب اطلاعات درباره ساخت بیلبورد هستید به این صفحه مراجعه کنید.


پیکتوگرام

پیکتوگرام

 در واقع پیکتوگرام، یک نوع نماد گرافیکی است که نام‌های دیگری همچون پیکتو، نماد یا آیکون دارد و می‌تواند معنای خود را از طریق شباهت تصویری نزدیکی که به یک شی فیزیکی دارد، به مخاطبان منتقل کند. اگر بخواهیم به زبان ساده‌تر بگوییم، باید عنوان کنیم که پیکتوگرام‌ها می‌توانند داده‌ها را به صورت ساده‌تر به مخاطب انتقال و نمایش دهند و مخاطب می‌تواند به راحتی آن‌ها را درک نمایند. در ادامه مطلب توضیحات بیشتری را در مورد پیکتوگرام و همینطور کاربرد آن ارائه خواهیم داد.

 کاربردهای پیکتوگرام

 موضوع مهم دیگری که در مورد پیکتوگرام‌ها وجود دارد، این است که آن‌ها می‌توانند در مکان‌ها و موقعیت‌های زیادی مورد استفاده قرار بگیرند و همانطور که عنوان کردیم، معمولاً از آن‌ها برای انتقال اطلاعات بیشتر به مخاطبان استفاده می‌شود؛ به این منظور که به جای نوشتن جملات و کلمات، از تصاویری که به آن‌ها مرتبط هستند، استفاده می‌شود‌. مسلماً شما در مکان‌های عمومی مختلف مانند رستوران‌ها، پمپ بنزین و غیره، تصاویر مختلفی همچون تصویر سیگار را مشاهده کرده‌اید که این تصویر به گونه‌ای طراحی شده است که نشان دهنده ممنوع بودن سیگار است‌. در اکثر مواقع این نمادها به معنای یک نماد بازدارنده، هشدار دهنده و حتی آموزنده هستند. نمادهای پیکتوگرام همینطور می‌توانند برای بررسی داده‌ها، ارقام، رسم نمودار، تهیه گزارش و همچنین ساخت رزومه هم مورد استفاده قرار بگیرند‌. ممکن است برخی از اطلاعات و داده‌ها برای مخاطب جذاب نباشند و شما می‌توانید با استفاده از پیکتوگرام و خلق تصاویر مختلف، به شیوه خاصی توجه مخاطبان را به آن‌ها جلب کنید. بنابراین مهم‌ترین کاربردی که پیکتوگرام دارد، انتقال سریع اطلاعات به بیننده و همینطور جلب توجه اوست. نمونه‌های پیکتوگرام را می‌توان در بسیاری از مکان‌های عمومی مانند رستوران‌ها، فروشگاه‌ها، فرودگاه‌ها، تابلوهای راهنمایی و رانندگی، پاساژ‌ها و غیره مشاهده کرد. تصور کنید که در فرودگاه یک کشور خارجی هستید و با زبان آن کشور هم آشنایی ندارید. در این موقعیت چه چیزی به ذهنتان می‌رسد؟ مسلماً می‌توانید به تابلوهای مختلف نگاه کنید و محل مورد نظر خود را پیدا کنید.برای کسب اطلاعات بیشتر درباره قیمت و یا خرید تابلو سرویس بهداشتی با کارشناسان ما در تماس باشید.

 طراحی پیکتوگرام

 آیا تا به حال این سوال را از خود پرسیده‌اید که چگونه می‌توانید پیکتوگرام طراحی کنید؟ در پاسخ به این سوال باید بگوییم که طراحی پیکتوگرام کار زیاد سختی نیست، ولی برای طراحی یک نماد ساده که در عین حال جذاب هم باشد، باید به چند نکته توجه داشته باشید. این نکات شامل: 

 ● استفاده از نمادهای ساده و مفهومی یکی از نکاتی که باید به آن توجه داشته باشید، این است که از نمادهای ساده، اما در عین حال مفهومی برای طراحی پیکتوگرام استفاده کنید. نمادها و آیکون‌های مورد نظرتان باید با موضوع مرتبط باشند. برای طراحی بهتر است که از اشکال آشنا و همینطور اصلی مانند دایره، ستاره و مربع استفاده کنید. توجه داشته باشید که در آن‌ها از شرح جزئیات استفاده نکنید، زیرا هر چقدر آیکون شما ساده‌تر باشد، درک آسان‌تری برای مخاطب دارد.

 ● از رنگ‌های متضاد استفاده نکنید یکی دیگر از نکاتی که برای طراحی پیکتوگرام باید به آن توجه کنید، این است که یک رنگ اصولی و درست برای طراحی آن انتخاب کنید. به عنوان مثال سعی کنید که از رنگ‌های متضاد مانند قرمز و آبی در کنار هم استفاده نکنید، زیرا این رنگ‌ها باعث پرت شدن حواس مخاطبان می‌شوند و در نهایت آن‌ها را گیج خواهند کرد. بنابراین برای این که بتوانید بیشتر روی مخاطب تاثیر بگذارید، سعی کنید که از یک رنگ اصلی استفاده کنید که سایه‌های آن به عنوان رنگ ثانویه و مکمل کاربرد داشته باشند. به این شکل می‌توانید طرح خود را هم از سادگی و یکنواختی خارج نمایید.

 ● دقت در تعداد پیکتوگرام اگر برای ارائه گزارش، آمار و ارقام یا نمایش داده‌ها از پیکتوگرام استفاده می‌کنید، باید توجه داشته باشید که تعداد پتوگرام‌ها نباید بیش از حد باشند، زیرا به این شکل ذهن مخاطب به سمت شمارش تعداد آن‌ها و همینطور دسته‌بندی آن‌ها کشیده می‌شود و دیگر به نماد اصلی توجه نخواهد کرد. بنابراین برای این که اینفوگرافیک را جذاب‌تر کنید، از نمادهای زیادی استفاده نکنید و حداکثر تعداد پیکتوگرامی که می‌توانید داخل یک اینفوگرافیک به کار ببرید، ۱۰ عدد است.

مطلب پیشنهادی: تابلو فرودگاهی

 جمع بندی

 پیکتوگرام به نمادها و آیکون‌های ساده، اما در عین حال مفهومی گفته می‌شود که می‌توانند اطلاعات مختلفی را به مخاطب انتقال دهند. هر شخصی با مشاهده پیکروگرام‌ها، می‌تواند به راحتی پیام آن‌ها را دریافت نماید. معمولا ما در طول روز با پیکتوگرام‌های مختلفی آشنا می‌شویم که در مکان‌های مختلف وجود دارند. در ضمن برای کسب اطلاعات بیشتر، می‌توانید به سایت ریحان ساین مراجعه کنید.