انواع متریال (ترموود)

انواع متریال (ترموود)ترموود چیست؟

نوع خاصی از چوب که بدلیل فراوری با مکانیزم پیشرفته حرارت، نسبت به چوب های دیگر دارای استحکام و ماندگاری بیشتری است که در حالت کلی برای تولید این محصول از مواد شیمیایی استفاده نمی شود. ترمووود در برابر کپک، حشرات موذی، موریانه، ساس و قارچ نیز بسیار مقاوم است و همچنین در رنگ و شکل ثبات بی نظیری دارد به طوری که سالیان سال زیبایی خود را حفظ می کند.

تاریخچه ترموودتاریخچه پیدایش ترموود به هزاران سال پیش بر می گردد چوب در زمره اولین مصالحی قرار دارد که بشر برای خانه سازی و ایجاد سرپناه از آن استفاده کرد و به دلیل برخی خواص ذاتی که از آن برخوردار است، انسان ها برای استفاده از آن در فضاهای باز محدود بودند از این رو به فکر افتادند که به گونه ای با از بین بردن این ویژگی های طبیعی، مقاومت و استحکام آن را بالا ببرند، و رفته رفته به این امر پی بردند که از طریق حرارت می توانند خواص ناپایداری چوب را از بین برده و مقاومت آن را افزایش دهند.

پس می توان گفت که تاریخچه چوب ترموود متعلق به صدها سال پیش است اما امروزه با توجه به پیشرفت علم و تکنولوژی از دستگاه های پیشرفته ای برای تولید آن استفاده می کنند و به راحتی و بدون هیچگونه محدودیتی از آن برای فضاها و نماهای بیرونی ساختمان استفاده می کنند.

تاریخچه تولید ترموود از طریق سوزاندن چوب و حرارت آن به منظور افزایش استحکام و مقاومت، برای اولین بار در سال ۱۹۳۰ به صورت علمی مورد بررسی قرار گرفت و در این زمینه می توان کشور فنلاند را از اولین پیشتازان این صنعت به شمار آورد، در واقع اولین خط تولید و راه اندازی این محصول در این کشور احداث شد.روش تولید ترموود

معمولا در تولید چوب باید از روش های خاصی استفاده شود تا بهترین کیفیت آن به دست بیاید. برای ساخت چوب با کیفیت برخی کشور ها تلاش کردند و چوب های زیادی را امتحان کردند. در نهایت برای تولید چوب ترمو یا ترموود از جنس چوب زبان گنجشک (ASH) و چوب گونه کاج (PINE) استفاده می کنند. ترموود را به عنوان محصولی از کشور فنلاند می شناسند، اما قابل ذکر است این محصول در کانادا و آلمان نیز به طور گسترده تولید میشود. برای تولید این محصول از روش گرما و بدون مواد شیمیایی استفاده می شود. در نتیجه بهترین کیفیت این کار توسط کشورهایی که برای آن تلاش کردند به دست آمد. آنچه مسلم است این است که هر چوبی برای تولید ترموود مناسب نیست.

بالاترین کیفیت چوب ترموود فقط در بعضی از قسمت های جنگل سوئد و فنلاند پیدا می شود. این بدان جهت است که این کشور اروپایی از آب و هوایی خوب برخوردار است و کیفیت درختان آن با دیگر نقاط جهان متفاوت است. فنلاند پیشتاز تولید ترموود می باشد و از گونه های چوب های متعدد برای تیمار حرارتی و تولید چوب ترمود بهره می برد.کاربردهای ترموود

امروزه مصالح نوین چوبی نظیر ترموود باعث شده تا معماری مدرن و نوین در سازه جانی دوباره گرفته و به جسم سرد ساختمانها روحی گرم ببخشد. ترموود در نمای بیرونی ساختمان، نمای داخلی (دکوراسیون داخلی)،کفپوش، فضای باز ویلا و پارک ها قابل استفاده است.

به صورت کلی کاربردهای زیر برای ترموود قابل پیاده سازی است:

کفپوش

دیوارپوش

دکوراسیون داخلی و تابلو

پله و نرده

فضای باز ویلا و پارک

آلاچیق

روف گاردن

استخر و سونا

درب و پنجرهمزایای ترموود

وزن کم و سبک نسبت به متریال های مشابه و هم تراز

حفظ رطوبت محیط در حد استاندارد نیازهای طبیعی انسان

نرمال کردن تغییرات ناگهانی دما (سرما به گرما و گرما به سرما)

نصب سریع تر و تمیزتر

توانایی بسیار بیشتر در مقابل آتش، آب، طوفان و برودت نسب به چوب های دیگر

تجزیه پذیر بودن و عدم آسیب رساندن به محیط زیست در زمان تخریب

انعطاف پذیری و مقاومت بیشتر نسبت به فشارهای بیرونی (نظیر زلزله)

عایق بی نظیر صدا (به دلیل نگهداری هوا در منافذ خود)

دارای دوام بالا در برابر پوسیدگی در انواع شرایط آب و هوایی

مقاوم در برابر تاب برداشتن و تغییر ابعاد

مقاوم در برابر حمله حشرات، ریز ارگانیسم‌ها، و انواع قارچ و کپک

معایب ترموود

قیمت نسبتا زیاد

نابودی محیط زیست و جنگل ها